Máte v kuchyni málo úložného priestoru? Preferujete rýchlu prípravu pokrmov alebo ázijskú kuchyňu? Tak to ste si už určite dávno zaobstarali wok - úžasnú pomôcku na varenie. Nie? Tak smelt do toho.

Wok je úžasná vec. Všestranný vynález čínskej kuchyne určený na zdravé varenie, je vítaným pomocníkom. Finta spočíva v jeho tvare. Od ostatných panvíc sa odlišuje svojou hĺbkou, šírkou a oblosťou. Práve tieto parametre nám umožňujú pri varení používať minimum oleja a sprudka opekať suroviny. Technika varenia vo woku sa nazýva styr‐fry, čo môžeme voľne preložiť ako premiešaj a osmaž. Ale možno málokto vie, že wok je ideálne kuchynské náradie na prípravu pokrmov na pare a slúži tiež ako hrniec.

Panvicu wok začali používať starí Číňania už pred vyše 2000 rokmi, postupne si cestu prerazil aj do Indie, Singapuru a Barmy, kam ho priniesli kočovní Mongoli. Nakoniec docestoval až do Európy a Ameriky a stal sa tak celosvetovo obľúbenou panvicou. Dnes sa používa na prípravu všetkého ‐ varia sa v ňom polievky, naparujú plnené knedličky, opeká mäso, dusí zelenina. Poďme si teda vybrať správny wok a pustime sa do varenia.

Wok na celý život

Na trhu, ako sme si už zvykli, nájdeme záľahu produktov. Samozrejme, nie všetky sú rovnakej kvality a ceny. V ponuke nájdeme  ľahké hliníkové woky, tiež hrubšie, potiahnuté nepriľnavou vrstvou. Pri varení na woku sa však veľmi často dosahujú vysoké teploty, pri ktorých tieto vrstvy strácajú svoje vlastnosti, odlupujú sa a lacnejšie panvice obsahujúce látky PTFE a PFOA uvoľňujú do jedla karcinogény.

Keď wok, tak určite kvalitný železný. Aby vám dlho slúžil, odporúča sa pred prvým varením nasypať do čistého woku soľ tak, aby pokryla dno. Panvicu intenzívne zahrievajte, až kým soľ nezhnedne a nezačne sa z nej dymiť. Nechajte soľ vo woku vychladnúť, vysypte ju a panvicu vytrite handričkou s olejom. Takto pripravený wok vám bude slúžiť dlhé roky. Vždy po použití ho treba umyť vodou, osušiť a potrieť olejom. A ešte jeden tip – ak chcete wok vo svojej kuchyni používať naozaj všestranne, kúpte si ho s pokrievkou.