Stredomorská kuchyňa je svetová. Taká svetová, že je súčasťou Svetového dedičstva UNESCO. Najznámejšie dovolenkové destinácie ako Grécko, Talianko, Francúzsko, Chorvátsko, Španielsko či Maroko ju svojim turistom i domácim servírujú plnými priehrštiami. Pripravte si aj vy ľahké, diaľkami voňajúce a morom ochutené jedlá. Či už ste sa z dovolenky práve vrátili, alebo sa na ňu chystáte - inšpirujte sa našim jedálničkom.

Dôvodov, prečo je stredomorská kuchyňa po stáročia považovaná za zdravú, plnú vitality a energie, je hneď niekoľko. V prvom rade je to jej čerstvosť. Polotovary, produkty s obsahom konzervantov, či umelé sladidlá alebo ochucovadlá sú prísne  tabu. Podstatou dokonalej harmónie  sú čerstvé ingrediencie z lokálnych zdrojov použité tesne predtým, ako sa dostanú na tanier. V našich zemepisných šírkach síce nemáme vždy také možnosti, aké ponúka mediteránne podnebie, ale vymeniť sušené bylinky zo supermarketu  za tie živé zo záhradky a kvetináča určite môžeme. Rovnako môžeme uprednostniť čerstvé paradajky od miestnych pestovateľov pred tými v konzerve, ktoré na ceste k nám prešli stovky kilometrov. Ak si chceme dopriať kvalitu, nesmieme byť pohodlní.

Dobré jedlo = šťastný život

Nielen čerstvosť, ale aj skladba potravín, ktorá je podstatou stredomorských lahodných pokrmov, pozitívne vplýva na fungovanie ľudského organizmu. Kedysi sa verilo, že za vitalitu a dlhovekosť obyvateľov Stredomoria zodpovedá priaznivá klíma a dobrý genetický kód. Potvrdilo sa však, že šťastný život miestnej populácie zabezpečuje po stáročia budovaný systém výživy, ktorý zodpovedá väčšine náročných kritérií zdravého stravovania. Stredomorskú kuchyňu môžeme pokojne použiť aj ako liečebnú diétu, pretože dokáže pozitívne ovplyvniť hladinu tukov v krvi, stav a funkcie mozgových a nervových tkanív, pomáha pri liečbe chronických zápalových ochorení, znižuje riziko cukrovky, infarktu, mŕtvice a podporuje správnu funkciu zažívacieho traktu.

Podstatu jedálnička tvorí:

  • konzumácia veľkého množstva zeleniny, ovocia, orechov, semiačok, strukovín, celozrnných potravín, byliniek, korenín, rýb, morských plodov a panenského olivového oleja
  • striedme jedenie hydiny, vajíčok, syrov či jogurtov
  • ojedinelá konzumácia červeného mäsa
  • Nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sa nachádzajú napríklad v rybách, avokáde či v repke, pôsobia protizápalovo i preventívne.
  • Paradajky sú zase prirodzeným zdrojom antioxidantov. Uhorka je vynikajúca, tvorí ju hlavne voda a má málo kalórií.
  • Listovej zeleniny ako je špenát, rukola, kel môžete skonzumovať do prasknutia. Do šalátov stačí pridať reďkovku, papriku či špargľu a pokiaľ ho neznesvätíte kopou majonézy, kupovaných dresingov, alebo iných nezmyselných dochucovadiel, môžete si ho dopriať koľkokoľvek a kedykoľvek – aj neskoro večer.

  • Veľkú dávku telu prospešných látok a vitamínov čerpá stredomorská kuchyňa z rýb, ktoré sú bohatým zdrojom najmä esenciálnych mastných nenasýtených omega-3 a omega-6 kyselín. Ryby a morské plody by sme mali konzumovať aspoň dvakrát týždenne. Obľúbené sú najmä losos, treska, tuniak, makrela, platesa, parmica, raja, morský čert, pražma, haringy a sardinky. Z kôrovcov sú to celosvetovo známe krevety, homáre, langusty, kraby a kalmáry.
  • Doplnené chobotnicami, mušľami (slávky bývajú často súčasťou obľúbeného španielskeho jedla z ryže- paella) a afrodiziakálnymi ustricami nám poskytujú nepreberné množstvo zdrojov chutnej, zdravej a rozmanitej potravy. Tu omnoho viac ako pri iných surovinách musíme prísne dodržiavať obmedzenú dobu skladovania. Nakoľko rýchlo podliehajú kazeniu, mali by sme ich pripraviť a zjesť ešte v ten deň, ako sme ich čerstvé kúpili. Ich príprava je rýchla a ľahká. Aby sa zachovala lahodná chuť a krehkosť pokrmu, stačí zľahka ogrilovať, podusiť na bielom víne, upiecť v soľnom obale, či položiť v posledných minútach prípravy na pizzu.

Cestoviny a ryža

Obilniny nebudeme v mediteránnej špajzke hľadať márne. Ideálne  sú cestoviny zo semoliny – najkvalitnejšej, nahrubo pomletej tvrdej pšenice Triticum turgidum subsp. durum. Je úplne iná ako tá chlebová, od ktorej sa líši nielen geneticky, ale aj zložením. Je dobrým zdrojom kyseliny listovej (vitamín B9), vitamínov B1 (tiamín), B2 (riboflavín), B3 (niacín), ako aj vlákniny, ktorej môže byť v najkvalitnejších cestovinách až okolo 10 %. Krásnu žltú farbu dodávajú prírodné karotenoidy s antioxidačnými vlastnosťami.

Ako príloha, alebo súčasť hlavného jedla je výborná aj divoká ryža plná vlákniny. Abecedu zdravia a vitality, ktorú uzatvárajú strukoviny, orechy a rozličné semená, harmonicky spája panenský, za studena lisovaný olivový olej. Obsahuje nielen vitamín E, vápnik a železo, ale aj účinný antioxidant hydroxytyrosol, ktorý znižuje riziko rakoviny a zvyšuje energiu. Už aj slovenský trh nám poskytuje niekoľko typov olivového oleja - olivový olej, panenský a extra panenský. Panenský olivový olej je extrahovaný priamo z olív, pričom sa pri tom používajú iba mechanické metódy, ktoré nenarušujú dobrú chuť. Roztlačte si do olivového oleja strúčik cesnaku, pridajte nasekané bylinky, poprípade čili papričku a okamžite máte skvelú zálievku na špagety olio aglio peperoncino, alebo si do jednoduchej zmesi namáčajte iba chlieb a chutné jedlo je na svete!

Dolce vita

Nielen vedci si však myslia, že za pozitívnymi účinkami svetovej stredomorskej kuchyne nestojí iba olivový olej ako taký, ale kombinácia všetkých stredomorských potravín, ktoré majú pozitívny vplyv na zdravie ako celok a životného štýlu vyznačujúceho sa srdečnosťou, radosťou z maličkostí, slnečných lúčov a oddychu od každodenného stresu. Preto si sadnite, relaxujte a v pokoji si na terase zaliatej slnkom prelistujte naše stredomorské inšpirácie.

Foto: Shutterstock