Pre niekoho to je zábava, pre iného otrava. My sa prikláňame k prvej možnosti, rovnako ako Saša Štullerová Koreňová, ktorá nám prezradila, ako sa do stolovania vonku zamilovala.

Moja záľuba v stolovaní vonku sa začala, keď som bola bezdetná a slobodná a absolvovala som road trip po Korzike. Prečo o tom píšem? Práve tam sme si stále piknikovali vonku.

Začiatky piknikovania

Pikniky prebiehali v kempe, na odpočívadlách, v apartmánoch, v ktorých sme bývali... Nie je na tom nič neobvyklé, ale práve táto cesta ma naučila z diskonfortu  si spraviť zábavu a užívať si možnosti, ktoré sú nám ponúkané. Neviete si predstaviť aká som bola šťastná, keď sme sa z kempu presunuli do apartmánu s nádhernou terasou a výhľadom na more, spravili sea food a otvorili chutné víno. Aj ten najobyčajnejší porcelán mi prišiel ohromne exotický, krásny a plný domorodej atmosféry. Morské „príšery“ sme si pripravovali podľa receptov od našich kamarátov zo Španielska, prílohy veľmi jednoduché a ľahké.

Rodinná pohoda

Dnes to robíme veľmi podobne. S deťmi stolujeme v našej záhrade vonku veľmi často. Jediné, z čoho dnes pociťujem diskonfort, je lietajúci žihadlový hmyz všade naokolo. Tu už sa prejavujú materinské strachy a predstavy, čo keď... Naše deti však leto, grilovačky a jedenie vonku milujú. Neriešia porcelán, obrus, ani tie osy. Vychutnávajú si pohľad na oheň a do ruky im často stačí chlebík a grilované mäsko. Vy si ako užívate leto?

Saša Štullerová Koreňová

Jedna zo zakladateliek a organizátoriek festivalu Piknik v meste v Žiline. Multitasking mama, ktorá vie z ničoho vyčarovať skvelé jedlo. „Na nasledujúce stránky som vybrala recepty, ktoré sú mne a mojej rodine blízke. Máme veľmi radi zeleninu na rôzne spôsoby – na teplo aj na studeno. Mäso obľubujeme, ale snažíme sa byť striedmi. v lete skôr uvítame ryby, aj keď divinový guláš vždy otvára našu sezónu stolovania vonku. Inšpiráciou je pre mňa more a slnko, kedy telo potrebuje svieže ľahké jedlo, rýchlo a jednoducho pripravené. Neznamená to, že sa takto stravujeme len na dovolenke. Práve naopak. toto leto trávime na Slovensku a aj napriek tomu, alebo práve preto, náš letný jedálniček občas vonia morom.“