Zmrzlina je fascinujúca! Má mnoho podôb, bola súčasťou príbehov, ktoré písali históriu a je staršia než Ježiš Kristus! Milujú ju deti, ženy, muži a dokonca aj zvieratá! 

Ako vznikla zmrzlina

Prvou zmrzlinou bol ľad ochutený medom a údajne vznikla už v starovekom Egypte približne 500 rokov p. n.l. Zaujímavé, však? Avšak o prvenstvo v jej súčasnej podobe súperia Arabi, Číňania a Mongoli. V dnešnej dobe si môžeme dopriať mnoho variácií zmrznutého potešenia – mliečnu, smotanovú, s rastlinným tukom, vodovú, ovocnú alebo sorbet. Má mnoho príchutí, najobľúbenejšie sú čokoládová, vanilková a jahodová. Ale kto je odvážny, môže ochutnať momentálne veľmi obľúbenú sezamovú, ale na svetovom trhu sa objavujú aj netradičnejšie chute, napríklad slaninová, cesnaková,
s príchuťou morských plodov, mandľová so soľou a korením.

Nuž... Proti gustu žiaden dišputát. Jeden kopček klasickej zmrzliny obsahuje približne 110 kcal, čo nie je najmenej, ale zrejme nám to nevadí, keďže ročne sa jej po celom svete vyprodukujú miliardy litrov. A nezabudlo sa ani na domácich miláčikov. Mauricio Montoya, mexický zmrzlinár, vymyslel nový druh zmrzliny pre psov, ktorá obsahuje prírodný jogurt s lactobacilmi, ktoré napomáhajú k zlepšeniu ochrannej vrstvy žalúdka a psíkom potom lepšie trávi. 

Blahodarné účinky

Ale zmrzlina má vraj blahodarný vplyv aj na človeka! Obsahuje enzýmy a aminokyseliny, ktoré sú potrebné na trávenie. Nájdeme v nej tiež  antioxidanty a vitamíny. Dokonca japonskí vedci prišli na prekvapivé zistenie. Ľudia, ktorí pravidelne konzumujú zmrzlinu, sú psychicky odolnejší, problémy riešia rýchlejšie a vedia sa lepšie koncentrovať. 
A tí britskí zasa konštatujú, že táto potravina vďaka svojmu chladivému účinku pozitívne pôsobí na nervový systém a bojuje proti depresii. Možno aj preto počas druhej svetovej vojny americké námorníctvo v roku 1945 vyslalo plávajúcu zmrzlináreň. Vyrábala 1500 galónov zmrzliny za hodinu. Nech je to ako chce, aj toto leto určite mnohí z nás neodolajú a siahnu po zmrzline, či nanuku. A ak chcete ochutnať nové chute, pripravte si mrazenú lahôdku priamo doma! 

Foto: Shutterstock