Na to, aby umývačka riadu pracovala tak, ako má, je potrebné sa riadiť pokynmi na obsluhu umývačky. Postupujte podľa týchto 3 krokov a na konci vás čaká oslnivý riad a čistá umývačka, ktorá vám bude roky slúžiť.

Šetrí vám čas, vodu, energiu aj životné prostredie – hovoríme o obľúbenom domácom spotrebiči, umývačke riadu. Aby umývačka umývala, ako má, a uľahčila vám život, pozrite sa na tipy, ako na to. Chybné používanie umývačky totiž môže viesť k nedostatočne umytému riadu a zníženiu úspory.

Ukladanie a oplachovanie riadu

Práve ste dojedli obed alebo večeru a automaticky by ste vložili špinavý riad do umývačky. Umývačka síce za nás umyje riad, no treba jej trošku pomôcť. Pred vložením odstráňte väčšie zvyšky jedla z tanierov, prípadne tanier opláchnite, pretože môže dôjsť k upchatiu odtoku.

Ďalším krokom je správne poukladať riady a príbor do umývačky tak, aby sa čo najefektívnejšie a najdôkladnejšie umyli. Do dolnej časti ukladáme ťažké a najviac zašpinené taniere, misky, hrnce a panvice, ktoré sú vhodné na umývanie v umývačke. Taniere ukladáme do priehradiek jeden vedľa druhého, ak je tanier veľmi znečistený, necháme jednu priehradku voľnú. Špinavé hrnce a nádoby ukladáme špinavou stranou dole a panvice ukladáme do bokov zadnej časti umývačky. Príbor ukladáme nasledovne – nožíky hrotom dole, vidličky hrotom hore a lyžice ukladáme na striedačku, a tak predídeme ich zlepeniu a poriadne sa umyjú. Do hornej časti ukladáme dole hlavou poháre na víno, kávu a plastové misky. Poháre a šálky nakloňte, aby sa na ich vrchu nevytvárali bazéniky s vodou. Skontrolujte, či sa rameno vo vnútri otáča a nič mu nebráni v pohybe. Umývačku zapínajte, až keď je úplne plná, ideálne na konci dňa.

Výber čistiacich prostriedkov

Špinavý riad a príbor ste už vložili do umývačky a prichádza na rad vybrať čistiaci prostriedok. Čo sa týka dávkovania, je potrebné sa riadiť inštrukciami na obale. S produktom nešetrite, ale zároveň to nepreháňajte. Gél, prášok, tableta alebo kapsula patrí do hlavného dávkovača. Ostatné doplnky ako oplachovač, leštič alebo soľ sa umiestňujú do ďalších dávkovacích komôr. Soľ sa používa na ochranu pred tvorbou a usádzaním vodného kameňa a na zmäkčenie vody. Leštiče sú určené na ochranu skleneného riadu a zároveň zanechajú riad, ako už z názvu vyplýva, žiarivo lesklý.

V posledných rokoch narastá trend gélových produktov. Sú vhodné na odstraňovanie mastnoty po grilovaní alebo vysmážaní a čistia aj filter vo vnútri umývačky. Medzi ďalšie ich výhody patrí aj jednoduchosť dávkovania a mimoriadny lesk riadu.

Ak uprednostňujete vlastné dávkovanie čistiaceho prostriedku, zvoliť si môžete aj prášok do umývačky. Prášková konzistencia sa prispôsobí dávkovaniu podľa aktuálnej potreby. Pri práškoch je však potrebné použiť dodatočne soľ aj leštidlá.

Kapsuly spolu s gélovými produktami patria medzi favoritov. Jednoduché dávkovanie a silná čistiaca schopnosť ich právom držia na popredných priečkach pri výbere čistiaceho prostriedku. Ideálnou kombináciou sú multifunkčné čističe, ktoré v sebe kombinujú viaceré benefity. Príkladom takéhoto čističa je nový Somat Excellence 4v1 kapsuly na umývanie riadu, ktoré obsahujú prémiový multifunkčný prostriedok vyrobený z prášku v kombinácii s 3-jedinečnými pevnými gélovými komorami v biologicky odbúrateľnej fólii rozpustnej vo vode. Kapsuly Somat Excellence porazia aj pripálené zvyšky jedla vďaka kombinácii enzýmov, ktoré pôsobia proti odolnej mastnote a škvrnám. Súčasne chránia jemný riad a umývačku, nezanechávajú na vašom riade škvrny od vody, takže nie je nutné dodatočné leštenie.

Údržba a pravidelné čistenie umývačky

Aby umývačka umývala, ako má, postarajte sa o ňu podľa manuálu od výrobcu. To zahŕňa pravidelné púšťanie samočistiaceho programu a čistenie filtra, ktorý stačí vybrať, odstrániť zvyšky jedla a prepláchnuť.

Nezabudnite na bočné hrany a tesnenie, kam sa voda počas čistiaceho cyklu nedostane. Pri vkladaní špinavého riadu do umývačky sa tam zachytávajú nečistoty, preto tieto miesta dôkladne utrite navlhčenou handričkou.

Doprajte vašej umývačke kvalitnú starostlivosť s čističom umývačky riadu, ktorý efektívne odstraňuje usadeniny od mastnoty a vodný kameň z vnútra spotrebiča. Vďaka čističu bude vaša umývačka čistá a vytiahnete z nej hygienicky čisté riady. Na tento účel je na trhu v ponuke niekoľko tekutých čističov, ktoré vložíte do umývačky a spustíte ju naprázdno. Intenzívny čistič umývačky riadu od značky Somat zabezpečí optimálnu čistotu vnútra umývačky, postrekovacích ramien a filtra. Potrebné je zvoliť najvýkonnejší program pri teplote 65° – 75° C. Pre dokonalé vyčistenie vašej umývačky použite každé tri mesiace spomínaný tekutý intenzívny čistič. Somat ponúka aj čistič umývačky vo forme tabliet. Ide o jediný Somat čistiaci prostriedok, ktorý vďaka novej formule odstráni vodný kameň a usadeniny aj v ťažko dostupných miestach počas bežného cyklu umývania – pri plnej umývačke. Čistiace tablety novej generácie Somat okrem toho, že účinne odstraňujú vodný kameň, sú vylepšené o zložky, ktoré eliminujú zápach z umývačky. Čistič efektívne odstraňuje mastnotu, zašednutosť vznikajúcu postupom času a nahromadené nečistoty na postrekovacích ramenách, filtri, vodnom čerpadle či potrubí. Použitie takejto čistiacej tablety sa odporúča raz za mesiac. Tabletu vložíte do vnútorného priestoru umývačky k bežnému čistiacemu prostriedku a spustíte umývanie riadu ako zvyčajne.

A na záver môžete do umývačky použiť aj osviežovač, napríklad Somat Deo Duo-Perls, ktorý vďaka svojmu praktickému háčiku môžete zavesiť v každej umývačke. Pocítite osviežujúcu vôňu citróna a pomaranča pri každom otvorení vašej umývačky riadu. Vydrží až 60 umývacích procesov.

Zdroj a foto: PR článok