Po dlhej a únavnej zime, kedy naše telo dostáva zabrať a trpí nedostatkom pohybu, svetla a nástrahami v podobe zimného prejedania sa, prichádza vytúžená jar. Mnohých z nás však práve teraz dobieha únava. Povedzme jej nie!

Očakávame, že sa konečne prebudíme k životu a budeme aktívnejší. Odrazu však zistíme, že krásne počasie si nevládzeme užiť. Telo je unavené, cítime sa malátne a najradšej by sme zaliezli pod perinu a spali. A hoci jarná únava nie je choroba, a tým pádom nie je ani medicínskou diagnózou, nie je to žiadny mýtus, ale všeobecne známy a akceptovaný jav, ktorý netreba ignorovať. Nevyhýba sa mladým, starším a dokonca ani deťom, hoci pre niektorých pár šťastlivcov je neznámym pojmom. 

Niekedy sú prejavy únavy a vyčerpania také výrazné, že strácame istotu, či ide o dôsledky jarnej únavy alebo ochorenia. Často sa totiž pripojí aj nepríjemná choroba, napríklad viróza.  Vyčerpaný organizmus je náchylnejší na infekčné ochorenia, alergické reakcie, ochorenia dýchacích ciest. Jarná únava nie je choroba, nemožno teda na ňu predpísať liek. Veľa však docielite zdravou životosprávou. 

Jedlo pomôže 

Ideálny prvý krok v boji proti jarnej únave je očista tela. Naštartuje váš metabolizmus a zbaví telo toxínov, ktoré sa v ňom počas zimy nahromadili. Aj naši predkovia dobre vedeli, prečo v predveľkonočnom období začínali štyridsaťdňový pôst. Proces detoxikácie účinne podporíme bylinkovými kúrami, dostatočným príjmom tekutín a pohybom na čerstvom vzduchu. Keď sa nám úspešné podarí dostať škodlivé látky z tela preč, nastáva čas doplniť v ňom tie zdraviu prospešné. 

Vitamín C 

Na podporu obranyschopnosti organizmu je potrebný predovšetkým vitamín C, ktorý je zároveň aj významným antioxidantom. Napomáha premieňať energiu z potravy na telesnú energiu a znižuje pocit únavy. V jarnom jedálničku by preto nemala chýbať kapusta, hlávkový šalát, reďkovka, citrusové plody, brokolica, paradajky, červená paprika, šípky, ananás či lesné ovocie. Ideálny je plynulý príjem vitamínu C vo vašej strave, pretože patrí medzi vitamíny rozpustné vo vode, čiže jeho prebytok telo ľahko vylúči močom. 

Železo 

Keď v tele klesne obsah železa, zníži sa aj množstvo hemoglobínu, ktorý sa nachádza v červených krvinkách a je zodpovedný za prenos kyslíka ku tkanivám. A ak máte málo kyslíka  v tkanivách, cítite sa unavení, slabí a podráždení. Najvyšší obsah železa má petržlen, bazalka, mäta, mrkva, červená repa, brokolica, hrušky alebo hrozno.
Aj listová zelenina obsahuje veľa železa, ale zároveň aj polyfenoly, ktoré jeho vstrebávaniu bránia. Riešením je odšťaviť spoločne s listovou zeleninou napríklad citrón. Vitamín C a kyselina citrónová účinky polyfenolov rušia, vďaka čomu uľahčujú jeho vstrebávanie. 

Vitamín E 

Vitamín C podporuje ľahké vstrebávanie aj vitamínu E. Je to ďalší antioxidant, ktorý podporuje činnosť svalov srdca a spomaľuje proces starnutia. Zaraďte si preto pravidelnú konzumáciu cesnaku do jedálnička, povzbudzuje telo, chráni pred infekciami a zlepšuje krvný obeh. Tieto vlastnosti majú aj listy medvedieho cesnaku, ktoré okrem iného obsahujú aj zelené rastlinné farbivo chlorofyl. 

Vitamín D 

Hrá dôležitú úlohu v boji proti jarnej únave. Vďaka nemu sa v tele vytvára hormón dobrej nálady - sérotonín. Hlavným zdrojom vitamínu D je slnko, z potravín sú to ryby (losos, tuniak), slnečnicové semienka, droždie, maslo, mlieko a syry. Jeho nedostatok ohrozuje imunitu a môže byť príčinou mäknutia kostí. Mlieko je chudobné na sodík a biologická dostupnosť vápnika je v porovnaní s inými potravinami vysoká. Na jedálnom lístku by nemali chýbať ani fermentované mliečne potraviny. Vďaka živým baktériám mliečneho kvasenia komplexne posilňujú črevnú bariéru a imunitu, čím podporujú celkovú obranyschopnosť organizmu. 

Vitamín B 

Pod tento vitamín patrí dôležitá skupina vitamínov, ktoré sú označené ako B1 až B12. Sú dôležité pre správne fungovanie organizmu, priaznivo pôsobia na pleť, vlasy, nechty, ale aj na psychiku a nervový systém – účinne bojujú proti depresiám. Zvýšený príjem vitamínov skupiny B je vhodný nielen pri jarnej únave, ale i pri väčšej psychickej a fyzickej záťaži, posilňujú imunitný systém. Zdrojom je listová zelenina (špenát, zelené šaláty), celozrnné obilniny, mliečne výrobky (mlieko, jogurty, syry, vajcia), ale aj ryby či zemiaky. Vitamíny B a D sú rozpustné v tukoch a naše telo ich dokáže ukladať, preto pozor na predávkovanie.

VEDELI STE, ŽE? 

  • vitamíny ako skupinu doposiaľ neznámych látok prospešných pre organizmus objavil anglický biochemik Frederick Hopkins a nazval ich „vedľajšími faktormi“. Až neskôr, okolo roku 1930, dostali pomenovanie vitamíny, názov zložený zo slov vita – život a amine – amíny
  • poznáte vitamín G? Asi áno. Ale možno neviete, že označuje vitamín B2 – riboflavín
  • náš organizmus si dokáže vyprodukovať jedine vitamín K a D. Aj to iba obmedzene
  • porcia kelu obsahuje dvojnásobné množstvo vitamínu C ako pomaranč z Južnej Afriky, či Maroka
  • ideálny spôsob ako konzervovať ovocie a zeleninu a zachovať tak až 80 % väčšiny vitamínov je sušenie
  • najlepšia forma ako prijať vitamíny do tela je priama konzumácia nespracovaných potravín, ale účinne ich môžeme užívať aj vo forme sprejov, pomocou ktorých sa vitamíny, minerály, rastlinné extrakty a iné výživové doplnky dostanú priamo do krvného obehu absorpciou cez cievy ležiace na povrchu sliznice úst
  • 100 g jahôd pokryje dennú dávku vitamínu C
  • vitamíny B6, B2, B12 a K zničíme dlhodobým vystavením potravín slnečnému žiareniu 

 

Foto: Shutterstock