Veľkonočné vajíčko je univerzálny symbol, ale zvyky a tradície sa v iných častiach sveta rôznia. Vajíčka sa nielenže ozdobujú a jedia, ale sa s nimi napríklad aj bojuje.

Rakúsko - Vajíčkový súboj 

Rakúšania maľujú a farbia veľkonočné vajíčka, ktoré si potom dajú vysvätiť v kostole v košíku spolu so šunkou a pečivom. Obyvatelia Južného Tyrolska si užívajú veľkonočný súboj, ktorý spočíva v tom, že dvaja súťažiaci hádžu po sebe natvrdo uvarené veľkonočné vajcia, ten ktorého vajíčko zostane celé, získa víťaznú trofej.

Nemecko - Veľkonočný strom 

Do záhrad nemeckých rodín prichádza veľkonočný zajac, ktorý tam ukrýva čokoládové vajíčka a deti ich potom hľadajú. Podobné tradície s menšími či väčšími rozdielmi môžeme nájsť aj v iných nemecky hovoriacich krajinách. Ďalšou z veľkonočných tradícií Nemecka je ozdobovanie stromov namaľovanými vajíčkami. Táto tradícia pripomína ozdobovanie vianočných stromčekov, z ktorej pravdepodobne aj pochádza.

Švajčiarsko -  Veľkonočná kukučka

Švajčiarske deti hľadajú na Veľkonočný pondelok slamené hniezdo plné vajíčok a sladkostí v priestoroch domu či záhrady. Zaujímavé je, že v niektorých regiónoch Švajčiarska neprináša vajíčka veľkonočný zajac, ale kukučka.

Taliansko - Požehnanie a biele holubice 

Pre Talianov je neodmysliteľnou súčasťou sviatkov požehnanie Svätého Otca. Ten svojím slávnostným Urbi et Orbi žehná mestu (Rímu) a celému svetu. Vo Florencii je tradíciou vypúšťanie bielych holubíc.

Grécko - Pozor! Letí džbán 

Na ostrove Korfu sa majte počas Veľkej noci na pozore. Majú tu totiž originálnu tradíciu vyhadzovania džbánov z okien a balkónov. Vďaka hluku, ktorý tam vzniká, vyjadrujú radosť zo zmŕtvychvstania. Nádoby sú dokonca naplnené vodou, alebo vínom, aby sa hluk zmnohonásobil.

Francúzsko - Sviatky čokolády 

Pre Francúzov je Veľká noc sviatkami čokolády prevtelenej do zajačikov, vajíčok, kuriatok a zvončekov. Deti si počas Veľkej noci nachádzajú darčeky na zazvonenie, podobne ako v niektorých krajinách počas Vianoc. Zväčša ide opäť o čokoládu a iné sladkosti. Na vidieku to žije súťažením v chytaní vajec.

Austrália - Veľkonočná buchta 

Veľkú noc oslavujú aj v Austrálii, kde sú tradičným pečivom Veľkej noci sladké buchty. Sú korenené, vyrobené z kysnutého cesta a sušeného ovocia. V hornej časti pečiva je umiestnený kríž, symbol Krista. Viažu sa na deň Veľkého piatku, ale v obchodoch ich nájdete už niekoľko týždňov pred ním.

Foto: Shutterstock