Čo by to bola za sezóna, keby sme nerozpálili gril? Zostavili sme zopár užitočných rád, vďaka ktorým vás pri grilovaní nič nezaskočí.

Vyberte si vhodný gril a náradie. Najjednoduchšie sa ovláda elektrický gril, ktorý sa hodí na používanie v kuchyniach, či na balkónoch. Plynové sú väčších rozmerov, preto sa viac hodia na záhrady a prípravu pokrmov na nich tiež zvládnu aj začiatočníci. Gril na drevené uhlie si už vyžaduje určité skúsenosti, ale pokrmy z neho sú krásne zadymené, čo je pre mnohých známkou kvalitnej grilovačky. Dôležité je aj vopred pripravené náradie a servírovacie pomôcky.Základom sú kliešte na otáčanie mäsa a zeleniny, štetec na potieranie mäsa, a ak radi grilujete hovädzie steaky, zožeňte si vpichový teplomer na mäso. Nezabudnite vopred porátať stravníkov, aby ste pripravili dostatok tanierov, príborov a pohárov.

Aké mäso?

Dajte si záležať na tom, aby bolo mäso čerstvé a v čo najvyššej kvalite. Z bravčového mäsa sa najlepšie hodí krkovička, kotleta, panenka a mleté mäso. Z hydinového mäsa voľte krídelká, prsia s kožou i bez a stehienka. Z hovädzieho sa zamerajte na sviečkovú a nízky roštenec. Mäso nenaklepávajte a vyberte ho včas z chladničky. Ak chcete grilovať ryby, kupujte vždy čerstvé, mrazené sa pri grilovaní rozpadnú, pretože rybám popraská svalovina. Pri grilovaní do mäsa zbytočne nepichajte, zbavujete ho tým tuku a tým pádom aj skvelej chuti a zbytočne si tým znečisťujete gril.

Poctivá príprava

Najchutnejšia úprava grilovaného jedla je včasné marinovanie. Zelenine postačí niekoľko minút, mäso však potrebuje niekoľko hodín. Ideálne je naložiť ho do marinády deň vopred. Na jeden kilogram mäsa je potrebná približne jedna šálka marinády. Odporúčajú sa rôzne zmesi olejov, korenín, čerstvých byliniek, ale aj horčice, cesnaku, cibule, prípadne rôznych druhov alkoholu. So všetkými prísadami však narábajte veľmi opatrne, aby sa nestratila vlastná chuť mäsa či ostatných grilovaných pochúťok.

Nikam sa neponáhľať

Grilujeme, aby sme si pochutnali, ale aj preto, aby sme strávili čas medzi ľuďmi, s ktorými je nám dobre. To sú tie najlepšie dôvody, prečo sa nikam neponáhľať a počkať, kým budete mať poriadne rozpálený gril, aby sa mäso pri príprave rýchlo zatiahlo a nevytekala z neho šťava. Ideálna teplota je 250-300 °C. Drevené uhlie takú dosiahne približne za pol hodiny. Ak máte viac hostí, počítajte s tým, že budete grilovať dlhšie.

Foto: Shutterstock