Cesnak je prírodné antibiotikum, ktoré má silné antibakteriálne vlastnosti, obsahuje veľa antioxidantov, pôsobí proti vírusom a hubovým ochoreniam a možno aj proti upírom. Ale teraz vážne.

Patrí k najúčinnejším liečivým bylinám. Má málo kalórií a vysokú výživnú hodnotu. Sú jedlá,
ktoré bez cesnaku jednoducho neuvaríme. Už naše babičky vedeli, že je to skvelé ochucovadlo v surovom stave, pri varí, pečení a zaváraní. A vedeli tiež, že má liečivé účinky.

So slovenským pôvodom

Cesnak stretol podobný osud, ako aj ostatné široko pestované a bežné plodiny na Slovensku, a vo veľkom sa dováža z Číny a zo Španielska. Kvalita takéhoto cesnaku je logicky nižšia. Kým sa dostane na pulty v obchodoch, putuje z jedného klimatického podnebia do druhého, docestuje scvrknutý a zbavený prospešných látok. Prvým krokom pri výbere cesnaku je vedomosť o jeho pôvode.

Skladovanie ako hra

Zber cesnaku prebieha v júni a v júli. Potom sa viaže do zväzkov a suší. Obvykle kupujeme cesnak, ktorý je už dobre vysušený, nemal by byť ani mäkký a zhnednutý. V ideálnom prípade môžeme mať doma cesnak do zásoby – máme na mysli skladovacie podmienky v pivnici alebo v chladnej špajze, kde vydrží aj  viac ako pol roka. Inšpirovať sa môžeme aj skladovaním v starých chalupách, kde visí cesnak v špajze jednoducho zaviazaný špagátikom. Niektoré gazdinky cesnak uskladňujú v soli. Hlávku cesnaku rozdelíme na strúčiky, tie nešúpeme a nečistíme. Na dno nádoby nasypeme soľ, na tú poukladáme neošúpané strúčiky cesnaku a opäť zasypeme soľou. Zopakovať môžeme v niekoľkých vrstvách. Takto zakonzervovaný cesnak uložíme do komory a používame podľa potreby – vhodný spôsob, keď nemáme pivnicu a nakúpime cesnak z dvora za dobrú cenu a vo veľkom na celú nastávajúcu sezónu. Cesnak sa dá aj zamraziť, nemusíme sa báť že stratí svoje vlastnosti. Mrazíme celé hlávky, ošúpané strúčiky alebo si narobíme ľadové kocky, kedy môžeme cesnak miešať s bylinkami.

Surový, pečený, grilovaný a varený

Aby mal cesnak naozaj silné liečivé účinky, odporúča sa konzumovať ho v surovom stave. Lenže lístky mäty, nie sú dostatočne mocné na to, aby prebili jeho výraznú arómu v dychu. Takže to s ním nie až také jednoduché. Zato je ho z dychu cítiť minimálne, keď je tepelne spracovaný. Jedlo rozvonia a navyše, sám cesnak chutí famózne, keď ho hodíme do pekáča alebo na gril. Netreba ho ani šúpať. Stačí zo strúčiku odrezať kúsok špičky (alebo aj z celej hlavičky) a dať ho piecť. Po upečení sa zo šupky vyšmykne takmer sám a nemusíme sa báť, že bude spálený.

Foto: Shutterstock