Organizátorky festivalu Piknik v meste zobrali svoje deti na vianočné pečenie a pripravili sladké dobroty, pri ktorých využili všetky suroviny naplno a bez odpadu.

Keď sme spolu s Aďou (Andreou Mandákovou, pozn. red.) zakladali Piknik v meste, obe sme vedeli, že to nemôže byť jarmok s burgrami a klobásou. Nič proti, burgre obe milujeme, ale... Chceli sme vzdelávať nielen v oblasti  gastronómie a zdravého životného štýlu, ale aj ľudí postupne učiť ako chrániť našu planétu. Dnes je táto téma veľmi skloňovaná. Pre niekoho trend, pre niekoho póza, avšak nám na tom skutočne záleží. Aj naše deti sa snažíme učiť, ako neplytvať jedlom.

Tiramisu zo zvyškov vianočky deťom aj ich maminám náramne chutilo. Plnku na minitortičky dievčatá vymiešali z jemného mäkkého tvarohu a z vanilkového a práškového cukru.

Kakaové minitortičky deti povvykrajovali samé. Každý si vybral tvar formičky, ktorý sa mu páčil, tortičku naplnil vanilkovo­ ­tvarohovou plnkou a na záver nechýbala chvíľka sústredenia pri nanášaní roztopenej čokolády.

HURÁ, IDE SA MIEŠAŤ!

Ingrediencie, ktoré sa miešali vlastnými rukami, mali najväčší úspech. Deti si užívali miesenie, dochucovanie, ochutnávanie,  ale aj zdobenie. Každý z malých kuchárov sa našiel v niečom inom. A krásny vlýsledok bol spoločným sladkým dielom.

NAJLEPŠÍ KRÉM NA SVETE

Mascarpone krém, ktorý si deti práve vymiešali, chutí dokonale! Malé labužníčky sú so svojím dielom spokojné, takže poháre chytro naplnil so zvyškami z vianočky a odrezkov z pečenia, aby mohli naniesť krém a ďalšie aj ingrediencie z receptu.

Za necelé tri hodiny deti zvládli pripraviť až štyri recepty: ovocné tiramisu z vianočky, kakaové minitortičky z vanilkovo­  tvarohovou plnkou, lízanky a kokosové guľky zo zvyškov vianočky a odrezkov z koláčov.

Ako na to?

Nedá sa to len vysvetľovaním, že na tanier si treba nabrať toľko, koľko zjeme, že v obchode nenakupujeme zbytočnosti a že tú desiatu treba spapať celú, deti treba zapájať, správať sa tak, aby vás, ako sa hovorí zrkadlili. Zbalili sme teda tematické oblečenie a vybrali sa do Štúdia kvality v hypermarkete Tesco na Zlatých pieskoch piecť v téme zero waste. Mimochodom, vedeli ste, že Tesco je lídrom v boji proti plytvaniu potravinami? Potrebovali sme len doplniť pár nových surovín, ktoré nám v Tescu ochotne zabezpečili.

(Nielen) vianočné

Prinášame vám štyri recepty, vďaka ktorým sa deti skvelo bavili a vo finále sme si všetci pochutili. Väčšina z nich sú takzvané „od okáče“, ktoré doma aplikujem takmer pravidelne, práve preto, že využívam všetko, čo doma máme. K dispozícii sme mali krásne recyklovateľné doplnky washiwashi, ktoré výborne sadli do témy, pretože sú všetky z ľahko rozložiteľných materiálov napriek tomu veľmi farebných. Užite si to spolu s nami a vyskúšajte doma s deťmi. Sľubujeme, že sa určite spolu milo zabavíte.