Vedeli ste, že starovekí Gréci verili, že nadmerná konzumácia baklažánu pripraví človeka o rozum? Preto ho nazvali jablkom bláznov. My však túto poveru, ktorá vznikla pravdepodobne tým, že bez tepelnej úpravy je baklažán horký a obsahuje solanín spôsobujúci zažívacie ťažkosti, posúvame o kúsok ďalej, a poradíme vám, ako a prečo sa s baklažánom vyblázniť v kuchárskom slova zmysle.

Horká chuť dužiny tepelnou úpravou zmizne, solanín sa varením rozpúšťa a stráca, takže sa baklažánu vôbec nemusíte báť. Najčastejšie sa pripravuje restovaný, grilovaný, ale výborný je aj do placiek, či nátierok a môže sa aj nakladať a zavárať. Chuťovo skvelo ladí s rajčinami, cesnakom, bylinkami, výborný je so syrom, s mäsom i rybami.

Ratatouille a spol.

Ku klasickým jedlám, v ktorých baklažán figuruje, patrí francúzske ratatouille, ale aj zapečený baklažán so syrom, ktorý je stredomorskou klasikou. U nás ešte baklažán nie je až taký populárny. Možno je to spôsobené tým, že pri tepelnej úprave nasáva veľké množstvo tuku. Taliani tento problém riešia tak, že baklažány poriadne prepečú.

Ak baklažán plánujete piecť v celku, tak ho pred vložením do rúry na niekoľkých miestach poprepichujte vidličkou. Narušíte tak jeho štruktúru, dostanete z neho prebytočnú vodu a nebude potom nasávať tuk z pekáča ako vysmädnutá huba. Baklažány sú mimoriadne obľúbené aj na Balkáne. Spomeňme arabskú pochúťku Baba ghanoush alebo Grécko, odkiaľ pochádza zapekaný pokrm musaka. Z Rumunska zasa pochádza recept na takzvaný falošný kaviár.

Šupka na zjedenie

Ak si to recept vyslovene nepýta, šupku neodstraňujte. Je dobre  stráviteľná a práve v nej a pod ňou sa nachádza najväčšie množstvo blahodarných látok ako sú betakarotén, kyselina listová, vitamíny skupiny B a minerálne látky horčík, železo, vápnik, mangán a zinok. Šupka obsahuje rutín posilňujúci cievy. Celkovo ide o veľmi diétnu potravinu, pretože baklažán je z väčšej časti tvorený vodou. Preto sa jeho konzumácia odporúča ľuďom pri redukčných i zdravotných diétach. Lenže práve voda sa môže stať pri tepelnej úprave problematickou. A preto treba baklažán trochu pripraviť a nechať ho sa trochu „vypotiť“. Stačí ho narezať, posypať soľou a chvíľu počkať, kým sa prebytočná tekutina neobjaví. Potom ho vyutierať papierovou utierkou  a ďalej s ním pracovať podľa receptu.

Foto: Shutterstock