Umývačka nám šetrí čas, námahu a dokonca aj peniaze. Pri vhodnom umývacom cykle a rozumne naukladanom obsahu vás bude na konci čakať žiarivo čistý riad, ktorý môžete ihneď použiť. Existujú však veci, ktoré do umývačky nepatria. Pozrime sa na to, čomu sa vyhnúť.

Mnohé moderné materiály sa čoraz viac prispôsobujú, aby sa dali umyť v umývačke. No aj napriek tomu je tu ešte stále pár vecí, ktoré do umývačky nepatria. A budete prekvapení, o ktoré ide. Väčšinu z nich používate takmer každý deň.

Teflón a liatina

Pri teflónových panviciach si vždy skontrolujte, či je možné ich umyť v umývačke. Niektoré druhy nie sú vhodné, pretože pri opakovanom umývaní horúcou vodou a silným čistiacim prostriedkom sa poškodí ich povrch a zníži sa ich nepriľnavá schopnosť. Liatinové hrnce, panvice a pekáče taktiež nedávajte do umývačky, pretože opäť pod vplyvom teploty a čističa sa zničí ich povrch a začnú hrdzavieť.

Jemné a sklenené riady

Nie každé sklo je vhodné na umývanie v umývačke, pretože sa na ňom zvykne vytvoriť biely povlak. Poháre tak strácajú svoj lesk a vyzerajú ako neumyté. V umývačke neumývajte ani porcelánové riady, čínsky riad a ani krištáľ. Jemné krištáľové a brúsené riady radšej umyte opatrne v rukách.

Sklenené poháre a riady ukladajte do umývačky len v prípade, že sú označené špeciálnym symbolom, ktorý hovorí o tom, či ich v umývačke môžete umyť. Niektoré moderné umývačky riadu dokonca majú zabudovanú funkciu jemného umývacieho programu, ktorý má prispôsobenú teplotu do 40 stupňov Celzia. Na umývanie sklenených pohárov a riadu voľte špeciálne čistiace prostriedky, ktoré budú sklo chrániť a postarajú sa o jeho lesk. Takým sú napríklad Somat Excellence 4v1 kapsuly, ktoré sa nielen ľahko dávkujú, ale aj účinne odstraňujú odolné pripáleniny a mastnotu a svojím zložením chránia umývačku a predchádzajú vzniku vodného kameňa. Pričom sklenený a jemný riad zanechajú krásne čistý a lesklý.

Riady s povrchovou úpravou

Každý z nás má doma aspoň jeden spomienkový pohár, tanier či dokonca set po starých rodičoch so zlatým okrajom. Do umývačky rozhodne nedávajte riad, ktorý je zdobený kovom alebo zlatom, pretože by stratili svoj unikátny vzhľad. Rovnako do umývačky nedávajte ručne zdobené šálky, taniere alebo riad s vypáleným obrázkom, pretože silné čistiace prostriedky v kombinácii s vysokou teplotou by riad poškodili až zničili. Glazúrovanému riadu dokonca hrozí až popraskanie.

Niektoré druhy plastov

Plasty zvyčajne do umývačky neukladajte, pretože pri vysokej teplote sa môžu zdeformovať a pri umývacom cykle sa z nich môžu začať uvoľňovať škodlivé látky. Do umývačky vkladajte len také plastové riady, ktoré sú označené špeciálnym symbolom. Plastový riad ukladajte do hornej časti umývačky, pretože na tomto mieste je nižšia teplota, tak znížite riziko jeho poškodenia.

Ostré nože, strúhadlá a škrabky

Profesionálni kuchári vám isto poradia, že ostré kuchynské nože sa majú umývať ručne. Na ich umytie vám bude stačiť hubka a kvalitný umývací prostriedok, napríklad Pur Secrets of Chef, ktorý so svojím zložením poskytuje viac peny, bojuje proti nepríjemným zápachom a efektívne odstraňuje mastnotu. V umývačke riadu by ste nože otupili, pretože umývačka používa veľké množstvo horúcej vody, ktorá skracuje životnosť nožov. Z rovnakého dôvodu do umývačky nepatria škrabky na zeleninu a strúhadlá. Nože s drevenou rukoväťou takisto nepatria do umývačky, pretože drevo môže prasknúť alebo sa od noža oddeliť.

Drevené varechy, dosky a drevené rúčky

Ako sme už uviedli pri nožoch s drevenou rukoväťou, drevené výrobky ako lopáriky, varechy alebo príbor s drevenou rukoväťou do umývačky nepatria. Drevo pod vplyvom vody a vysokej teploty môže popraskať a vy môžete drevené výrobky zahodiť. Drevo je navyše savý a pórovitý materiál, ktorému neprospieva chemické zloženie umývacích prostriedkov. Napríklad drevené varechy môžu absorbovať zápachy a chemikálie z umývačky a tie vy následne vyvaríte v jedle, ktoré nimi miešate.

Zdroj a foto: PR článok